+48 602 511 143

Atrakcje

poznaj zabytki i atrakcje, które znajdują się w pobliżu

Willa Szwajcaria położona jest w pobliżu wielu wiślańskich atrakcji. Interesujące miejsca odkryją tu miłośnicy historii oraz zwolennicy aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Zabytki:

Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Powstał w latach 1897-1898. Przez wiele lat pałacyk służył członkom rodu Habsburgów jako miejsce odpoczynku po polowaniach. Obecnie w budynku mieści się siedziba wiślańskiego oddziału PTTK oraz kawiarnia. Pałacyk znajduje się na szlaku śląskiej architektury drewnianej.

Muzeum Beskidzkie

Muzeum Beskidzkie

Znajdują się w nim wystawy m.in. ubrań, obrazów i zdjęć związanych z kulturą Beskidu Śląskiego. Można w nim zobaczyć wystawy stałe oraz czasowe, które charakteryzują się różnorodną tematyką. W 2010 roku przy muzeum powstała Enklawa Budownictwa Drewnianego, w której można zobaczyć np. pasiekę pszczelarską i kuźnię.

Zameczek Prezydenta w Wiśle Czarnym

Zameczek Prezydenta w Wiśle Czarnym

Ten XX-wieczny zamek został podarowany Ignacemu Mościckiemu. Do dziś zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia. Można w nim zwiedzić gabinet Prezydenta Ignacego Mościckiego, przestronny hol oraz werandę, jadalnię reprezentacyjną i palmiarnię. W skład Zamku wchodzi też Zamek Dolny oraz drewniana kaplica z 1909 roku.

Rynek B. Hoffa

Rynek B. Hoffa

Główny plac w Wiśle. Powstał w okresie międzywojennym. Znajdują się tu ścieżki spacerowe oraz wystawy prac lokalnych artystów. Pierzeje z podcieniami, które otaczają plac, powstały w latach 30. XX wieku. Jedną z ciekawszych atrakcji Rynku jest Aleja Gwiazd Sportu. Z placu można zobaczyć także skocznię im. Adama Małysza.

Izba Leśna na Przysłopiu

Izba Leśna na Przysłopiu

Jest to najstarszy drewniany budynek w Wiśle. Powstał w 1863 roku. Obecnie w Izbie znajduje się m.in. wystawa roślin i zwierząt z beskidzkich lasów, a także historyczny sprzęt, którego dawniej używano do pracy w lesie. Wśród eksponatów nie brakuje również myśliwskich trofeów. Izba znajduje się na jednej z polan w masywie Baraniej Góry.

Wiadukt Kolejowy w Łabajowie

Wiadukt Kolejowy w Łabajowie

Jeden z największych betonowych wiaduktów Beskidach. Jego wysokość wynosi 25 m, a długość 120m. Budowano go w latach 1931-1933. Znajduje się w malowniczym miejscu, a mianowicie nad potokiem Łabajów i posiada siedem przęseł.

Atrakcje:

Skocznia im. Adama Małysza

Skocznia im. Adama Małysza

Powstała w 1933 r. Codziennie można na niej odbyć kurs wyciągiem krzesełkowym. Punkt konstrukcyjny skoczni wynosi 120 m, a jej rozmiar (HS) ponad 130 m. Cyklicznie odbywają się na niej zawody Pucharu Świata oraz Mistrzostw Polski w skokach narciarskich.

Wieża Widokowa na Baraniej Górze

Wieża Widokowa na Baraniej Górze

Wieża o wysokości 15,25 m. Znajduje się ona na 1220 m n.p.m. Z jej szczytu rozpościera się widok na panoramę gór Polski, Słowacji oraz Czech, m.in. na Tatry, Beskid Śląski, Góry Choczańskie, Jarowniki, Góry Strażowskie, Małą Fatrę. Jednorazowo na wieży może przebywać 20 osób.

Aleja Gwiazd Sportu

Aleja Gwiazd Sportu

Powstała w 2008 roku. Znajduje się w centrum Wisły. Zawiera wmurowane tablice upamiętniające m.in. Adama Małysza, Apoloniusza Tajnera, Przemysława Saletę. Idea Alei Gwiazd Sportu polega na tym, aby umiescić na nich tablice z nazwiskami wybitnym sportowców związanych z miastem Wisła.

Pętla Cieńkowska

Pętla Cieńkowska

Jest to ścieżka spacerowa, która łączy kolej linową Cieńków ze Skocznią Narciarską im. A. Małysza. Z jej punktów można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego. Dzięki urozmaiconym trasom oraz malowniczym widokom, atrakcja ta cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców Wisły, jak i turystów. Na Pętli Cieńkowskiej nie brakuje szlaków idealnych na piesze oraz rowerowe wycieczki.

Kaskady Rodła

Kaskady Rodła

To 25 naturalnie powstałych wodospadów i progów rzecznych na Białej Wisełce oraz stokach Baraniej Góry. Wodospady mają od 0,5 do 5 m wysokości. Kaskady Rodła są najwyższymi wodospadami w Beskidzie Śląskim. Stanowią jeden z elementów ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej na Baranią Górę. oraz należą do terenów należących do rezerwatu przyrody "Barania Góra".

Zabytkowy Park Przygód w Wiśle

Zabytkowy Park Przygód w Wiśle

Znajduje się tu 10 miniatur najważniejszych budowli w Polsce (np. Zamek Królewski w Warszawie, Wawel w Krakowie, Pałac w Puławach). Ponadto, na terenie parku ustawiono stałą wystawę dotyczącą rzeki Wisła. Ze względu na walory przyrodnicze, jest to jedno z częściej odwiedzanych miejsc w Wiśle.

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza

Jedna z ciekawszych galerii w Wiśle. Wśród licznych eksponatów znajdują się medale z igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata, Kryształowe Kule, puchary i nagrody z innych konkursów narciarskich oraz stroje dawne i współczesne stroje sportowe używane przez Adama Małysza. Oprócz tego, w galerii znajduje się punkt, w którym można zakupić ciekawe pamiątki związane z tym wybitnym polskim skoczkiem.

Wiślańska Ciuchcia

Wiślańska Ciuchcia

Kurs Wiślańską Ciuchcią wiedzie przez najciekawsze i najbardziej znane miejsca w Wiśle, takie jak: dolina Malinka, Zameczek Prezydenta, dolina Czarne, czy też najwyższy w Polsce wiadukt kolejowy. Turyści mają do wyboru kilka tras, a zwiedzenia najdłuższej z nich trwa ponad dwie godziny.

Jezioro Czerniańskie

Jezioro Czerniańskie

Sztuczny zbiornik zaporowy, który służy także jako deptak spacerowy. Znajduje się na nim tama o wysokości 37 m i długości 270 m. Jezioro powstało w 1973 roku. Położone jest ono w miejscu, w którym łączy się Biała oraz Czarna Wisełka. Całkowita pojemność zbiornika wynosi 4,5 mln m3.

Wodospad w Wiśle

Wodospad w Wiśle

Ten 8-metrowy wodospad znajduje się w pobliżu Jeziora Czerniańskiego. Wybudowano go w latach 50. XX wieku. Jego cechą charakterystyczną jest system małych progów wodnych (zwany inaczej "przepławkami"), w którym można zaobserwować wędrówkę ryb.

Ponadto, na turystów w Wiśle czekają wyciągi narciarskie (ON STOŻEK, SN CIEŃKÓW, SN NOWA OSADA, SN SOSZÓW), korty tenisowe, parki linowe, baseny, ośrodki jazdy konnej oraz liczne szlaki i ścieżki górskie.

Warto także wspomnieć, ze w Wiśle odbywają się cykliczne wydarzenia sportowe i kulturalne, takie jak: Tydzień Kultury Beskidzkiej, Wiślaczek Country, Kino Plenerowe, Puchar Świata skokach narciarskich oraz Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich.

Oferty specjalne

najlepsze promocje i pakiety pobytowe

Polecamy

warte zobaczenia Willa Alpejska Wiślańska Ciuchcia Alpejska Wioska

Aktualności

czyli co i kiedy dzieje się w okolicy Willi Szwajcaria
News

10

Mar

2018

Terenowy Dzień Kobiet



Zawody w jeździe terenowej odbędą się 10 marca na torze offroadowym Pod Piramidą. Start o godz. 9:30 na Placu B. Hoffa, Szczegółowe informacje są dostępne na stronie wisla.pl

Czytaj całość
News

4

Mar

2018

Zjazd na Byle Czym



Zawody odbędą się 4 marca na wyciągu narciarskim Siglany. Zapisy o godz. 14:00, start zabawy o gdz. 15:00. Wpisowe wynosi 5 zł. Szczegóły na wisla.pl

Czytaj całość